Dziecko w aucie – FOTELIKI

W dniu dzisiejszym dzięki uprzejmości firmy LOGIS – przedstawiciel i generalny importer fotelików RECARO w Polsce, odbyło się szkolenie z zakresu budowy, funkcji użytkowych oraz prawidłowego montażu fotelików dziecięcych w pojazdach oraz zapinania dzieci w fotelikach.

Szkolenie miało na celu prowadzenie przez przeszkolonych instruktorów naszej Fundacji w kolejnych miesiącach szkoleń oraz inspekcji podczas prowadzonych działań statutowych Fundacji.

Firma LOGIS przekazała naszej Fundacji trzy najnowsze foteliki do celów prowadzenia szkoleń z zakresu bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodach oraz ich prawidłowego montażu.

Bardzo dziękujemy za fachowe szkolenie, mamy nadzieję na stałą współpracę w ramach naszego programu szkoleniowego oraz innych wspólnych projektów.

20160507_113309 20160507_113520 20160507_113845 20160507_114055

Akcje Fundacji w mediach :

Policja

TVP Warszawa  

 

Źródła: KRBRD, Komenda Główna Policji, Regionalne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Olsztynie, Stosowanie urządzeń zabezpieczających dzieci w Polsce w 2014 r. (ITS, Heller Consult na zlecenie SKRBRD), Ustawa Prawo o ruchu drogowym
Foteliki dziecięce

 PRZEWÓZ DZIECKA W SAMOCHODZIE WYMAGA SZCZEGÓLNEGO ZABEZPIECZENIA MAŁEGO PASAŻERA PRZED SKUTKAMI EWENTUALNEJ KOLIZJI LUB GWAŁTOWNEGO, AWARYJNEGO HAMOWANIA

Obowiązek prawny§Zgodnie z polskim prawem, w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa, dziecko
w wieku do lat 12, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się
w foteliku ochronnym odpowiadającym wadze
i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. Przepis ten nie dotyczy przewozu dziecka taksówką, autobusem, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub Straży Gminnej (Miejskiej). 

Zakazuje się przewożenia
w foteliku dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną oraz przewożenia poza fotelikiem dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu.

 

Za przewożenie dziecka
w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami grozi mandat w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych.

„Zabezpieczanie” małego dziecka poprzez trzymanie go na kolanach dorosłej osoby świadczą o kompletnym braku wyobraźni takiej osoby. Przy najechaniu na przeszkodę z prędkością około 50 km/h siła bezwładności wyrywa dziecko
z ramion opiekuna z impetem odpowiadającym masie 60-krotnie większej od masy uderzeniowej!

DLACZEGO FOTELIKI?

  • małe dzieci nie są skutecznie chronione przez standardowy pas bezpieczeństwa,
  • dla właściwej ochrony potrzebują specjalnie zaprojektowanego fotelika,
  • foteliki uwzględniają różnicę wagi, wzrostu i proporcji dzieci względem dorosłych.

 

STOSOWANIE URZĄDZEŃ ZABEZPIECZAJĄCYCH DZIECI W POLSCE

Jak wynika z badań Sekretariatu KRBRD wskaźnik stosowania urządzeń zabezpieczających dzieci w samochodach osobowych w Polsce wynosi 89%.

Ich stosowanie, podobnie jak stosowanie pasów, wzrasta wraz z kategorią drogi: najmniej dzieci w fotelikach przewożonych jest na drogach powiatowych (80%)
a najwięcej na drogach ekspresowych (100%) i autostradach (96%).

Najczęściej w odpowiednich urządzeniach zabezpieczających przewożone są dzieci w wieku do lat 3 (95%), najrzadziej dzieci w wieku 8-12 lat (86%).

FOTELIKI A PODUSZKI POWIETRZNE

Otwierająca się poduszka uderza w tył fotelika stojącego na przednim siedzeniu z siłą porównywalną do uderzenia kijem bejsbolowym przez zawodowego gracza. Przeżycie takiego uderzenia graniczy z cudem i niestety najczęściej kończy się to śmiertelnie na skutek wstrząsu mózgu. Pamiętaj! Nigdy nie ustawionych tyłem do kierunku jazdy używaj fotelików dla niemowląt na przednim siedzeniu pasażera, jeśli wyposażone jest ono w aktywną poduszkę powietrzną.

NORMY

Europejska Norma Kontrolna (ECE) R44/04 wyznacza standardy bezpieczeństwa dla fotelików jednak nie wymaga od producentów zagwarantowania żadnych kryteriów ochrony podczas uderzenia bocznego. Certyfikat  R44/04 zapewnia jedynie minimalny poziom bezpieczeństwa jaki powinny posiadać sprzedawane na terenie UE foteliki samochodowe. Niedoskonałości normy R44/04 zapewnia obowiązująca od lipca 2013 r. (obecnie równoległe z R44/04) regulacja i-Size.


Facebook Fundacja ANIKAR